Sorting
Source
Zbiory
(7)
Form of Work
Książki
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(6)
Audiobooki
(1)
Poradniki i przewodniki
(1)
Proza
(1)
Status
available
(8)
unavailable
(2)
Branch
Wypożyczalnia Główna
(2)
BARWNA (młodzież)
(1)
Filia nr 1
(2)
Filia nr 3
(2)
Filia nr 6
(3)
Author
Goc Anna (1987- )
(1)
Jabłońska Urszula (1980- )
(1)
Nesterowicz Piotr (1971- )
(1)
Pluta Ewa (1985- )
(1)
Postrzygacz Agnieszka
(1)
Sieczko Jakub
(1)
Springer Filip (1982- )
(1)
Szczygieł Mariusz (1966- )
(1)
Vopěnka Martin (1963- )
(1)
Zimna Elżbieta
(1)
Year
2020 - 2025
(5)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(7)
Language
Polish
(7)
Demographic Group
Literatura polska
(4)
Literatura czeska
(1)
Subject
Bariery komunikacyjne
(1)
Bunkry
(1)
Egzystencjalizm
(1)
Eksperymenty
(1)
Granice
(1)
Głusi
(1)
Handel ludźmi
(1)
Język migowy
(1)
Kultura
(1)
Lekarze
(1)
Objawienia maryjne
(1)
Pogotowie ratunkowe
(1)
Praca
(1)
Przedsiębiorcy
(1)
Ratownictwo medyczne
(1)
Ratownicy medyczni
(1)
Regiony przygraniczne
(1)
Służba zdrowia
(1)
Turystyka
(1)
Wykluczenie społeczne
(1)
Znaki graniczne
(1)
Subject: time
2001-
(3)
1901-2000
(2)
1945-1989
(2)
1939-1945
(1)
1989-2000
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Polska (część wschodnia)
(1)
Praga (Czechy)
(1)
Tajlandia
(1)
Warszawa (woj. mazowieckie)
(1)
Zabłudów (woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Zabłudów)
(1)
Genre/Form
Reportaż
(4)
Audiobooki
(1)
Dokumenty dźwiękowe
(1)
Essej
(1)
Powieść czeska
(1)
Powieść przygodowa
(1)
Powieść psychologiczna
(1)
Przewodnik turystyczny
(1)
Relacja z podróży
(1)
Reportaż polski
(1)
Domain
Socjologia i społeczeństwo
(4)
Historia
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
Podróże i turystyka
(1)
Religia i duchowość
(1)
7 results Filter
Book
In basket
Głusza / Anna Goc. - Warszawa : Dowody na Istnienie Wydawnictwo, 2022. - 244, [4] strony ; 22 cm.
(Seria Reporterska)
Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne? Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego? – Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów Głuszy. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni. Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami. Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci bił je i znęcał się nad nimi psychicznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli o tym nikomu powiedzieć, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się języka migowego. Głucha kobieta w ciąży trafiła do szpitala, ale nikt nie wezwał tłumacza. Jej syn, uczeń podstawówki, który umiał migać, musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Filia nr 1
There are copies available to loan: sygn. 316 Goc (1 egz.)
Filia nr 3
There are copies available to loan: sygn. 31 (1 egz.)
Book
In basket
Rubież : reportaż wędrowny / Ewa Pluta. - Warszawa : Dowody na Istnienie Wydawnictwo, copyright 2022. - 266, [5] stron ; 21 cm.
(Seria Reporterska)
To reportaż wędrowny. Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Główna
All copies are currently on loan: sygn. 34 Plu (1 egz.)
Filia nr 6
All copies are currently on loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
Book
In basket
Pogo / Jakub Sieczko. - Warszawa : Dowody na Istnienie Wydawnictwo, 2022. - 118, [2] strony ; 22 cm.
(Seria Reporterska)
Jakub Sieczko, lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, przez sześć lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym. To osiem tysięcy godzin na dyżurach, tysiące twarzy, setki tragedii – raczej nie tych z pierwszych stron gazet. Kilka spektakularnych sukcesów i żadnego cudu, bo siły nadprzyrodzone mają na warszawskim Grochowie wolne. Ludzie jeżdżący karetką i nazywani czasem bogami – wcale nimi nie są. Próbują przetrwać w pogotowiu, nie popaść w obojętność lub samodestrukcję. Nie każdemu się to udaje. Obcują z miastem bez filtra i pudru – z Warszawą śmierci, klubów ekskluzywnych i podrzędnych, brudu, głupich porachunków, złamanych serc i przede wszystkim niewidowiskowego, cichego cierpienia. Robią w nieszczęściu, które przytrafia się starym i młodym, bogatym i biednym, sławnym i anonimowym. Wszyscy są równi. I pogo też nie wybiera – jeździ do każdego. Trzech ubranych na pomarańczowo trzydziestolatków musi patrzeć na rozpadające się cudze życia, choć często woleliby odwrócić wzrok. Taka praca, że patrzeć trzeba. Niekiedy udają przed sobą, że wcale nie chce im się płakać. Lekarzowi czasem „bandaż się rozwija”, a czasem ma overbooking nieszczęść. Jednak gdy trzylatek nie zostaje półsierotą, nieszczęście staje się szczęściem. I to jest piękna chwila – zdradliwa, ale najpiękniejsza.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 1
There are copies available to loan: sygn. 82-92 Sie (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. a Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym. Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu). Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem wciąż jest aktualny?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 6
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
Audiobook
CD
In basket
Cudowna [Dokument dźwiękowy] / Piotr Nesterowicz. - [Warszawa] : Dowody na Istnienie Wydawnictwo ; [Piaseczno] : Heraclon International - Storybox.pl ; copyright 2022. - 1 płyta audio (CD) (5 godz. 10 min) : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm.
Jadwiga miała czternaście lat, gdy ukazała jej się na łące Matka Boska. Był 1965 rok, władze walczyły z ludową religijnością pod hasłem: Kościół do kruchty. Na łąkę przybywali pielgrzymi z całej Polski, a milicja siłą rozganiała nielegalne zgromadzenie. Wierni pili „cudowną” wodę ze źródełka, a sanepid ich przymusowo hospitalizował z powodu podejrzenia duru brzusznego. Wkrótce mieszkańcy Zabłudowa zwątpili w objawienie dziewczynki. Mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny, że nie postawiono na łące kościoła, że w czasie innych objawień Matka Boska powiedziała więcej niż u nich. Dzięki zachowanym raportom SB Piotr Nesterowicz relacjonuje historię „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
BARWNA (młodzież)
There are copies available to loan: sygn. AM r Nes (1 egz.)
Book
In basket
(Stehlík)
"Piąty wymiar” Martina Vopěnki ukazuje się w autorskiej serii literatury czeskiej Mariusza Szczygła – „Stehlík”. Bohater powieści – Jakub – to biznesman po bankructwie, który zapisuje się do tajemniczego eksperymentu. Za udział w nim wmerykańska firma Free Year oferuje duże pieniądze. Ale uczestnik ryzykuje – nie może poznać celu przedsięwzięcia. Musi wyjechać w argentyńskie góry, gdzie przez rok będzie odcięty od rodziny i jakiegokolwiek kontaktu ze światem. W eksperymencie dopuszcza się zabranie ze sobą jednej książki. Czy ma wziąć Biblię, czy książkę o fizyce kwantowej? Wysoko w Andach, w specjalnie wybudowanym bunkrze, będzie musiał skonfrontować się z nowym doświadczeniem. Zło i seks, które spokojny biznesman znał przecież ze swojego życia, tu będą dla niego wstrząsającym wyzwaniem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 82-3 Vop (1 egz.)
Book
In basket
„Osobisty przewodnik po Pradze” to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”. Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi. Szczygieł: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Filia nr 3
There are copies available to loan: sygn. 91 (1 egz.)
Filia nr 6
There are copies available to loan: sygn. 913(100) (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again