Sorting
Source
Zbiory
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Poradniki i przewodniki
(1)
Proza
(1)
Status
available
(3)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Główna
(1)
Filia nr 3
(1)
Filia nr 6
(2)
Author
Jabłońska Urszula (1980- )
(1)
Springer Filip (1982- )
(1)
Szczygieł Mariusz (1966- )
(1)
Vopěnka Martin (1963- )
(1)
Zimna Elżbieta
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura czeska
(1)
Literatura polska
(1)
Subject
Bunkry
(1)
Egzystencjalizm
(1)
Eksperymenty
(1)
Handel ludźmi
(1)
Kultura
(1)
Przedsiębiorcy
(1)
Turystyka
(1)
Subject: place
Praga (Czechy)
(1)
Tajlandia
(1)
Genre/Form
Essej
(1)
Powieść czeska
(1)
Powieść przygodowa
(1)
Powieść psychologiczna
(1)
Przewodnik turystyczny
(1)
Reportaż polski
(1)
Domain
Kultura i sztuka
(1)
Podróże i turystyka
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
„Osobisty przewodnik po Pradze” to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język. Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”. Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi. Szczygieł: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Filia nr 3
All copies are currently on loan: sygn. 91 (1 egz.)
Filia nr 6
There are copies available to loan: sygn. 913(100) (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły mężczyzna kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku mężczyzna kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem. a Dzisiaj cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym. Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu). Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka”. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi”, problem wciąż jest aktualny?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Filia nr 6
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
Book
In basket
(Stehlík)
"Piąty wymiar” Martina Vopěnki ukazuje się w autorskiej serii literatury czeskiej Mariusza Szczygła – „Stehlík”. Bohater powieści – Jakub – to biznesman po bankructwie, który zapisuje się do tajemniczego eksperymentu. Za udział w nim wmerykańska firma Free Year oferuje duże pieniądze. Ale uczestnik ryzykuje – nie może poznać celu przedsięwzięcia. Musi wyjechać w argentyńskie góry, gdzie przez rok będzie odcięty od rodziny i jakiegokolwiek kontaktu ze światem. W eksperymencie dopuszcza się zabranie ze sobą jednej książki. Czy ma wziąć Biblię, czy książkę o fizyce kwantowej? Wysoko w Andach, w specjalnie wybudowanym bunkrze, będzie musiał skonfrontować się z nowym doświadczeniem. Zło i seks, które spokojny biznesman znał przecież ze swojego życia, tu będą dla niego wstrząsającym wyzwaniem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 82-3 Vop (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again